Velox Fama

Od nového roka mám novinku. Na začiatku každej Velox Fama budú drobné newsky jednou vetou. Inými slovami, vlastne sa nič nemení 🙂

Jednou vetou

Prezrite si 14 najdrahších Pokemon kariet na svete. Od najlacnejsie po najdrahsiu. Načnem vás, najlacnejšia zo zoznamu sa predala za 45 100$.


Vitajte v roku 2022. Urobili ste dobre, ak ste nerozbili všetky úsory na vianočné darčeky, lebo hneď vo februári a marci zakrvácate za kvalitnú zábavu, ak chcete samozrejme. Horizon Forbidden West je jedna z tých hier, ktorú si chceš zahrať, ak máš PS5. Hra vychádza 18/2/22 a marketing sa rozbieha. V traileroch nižšie sa bližšie pozrierme na robotických dinosaurov a na nové hrozby, ktoré na nás v hre čakajú. Ozaj, IGN si zahralo Horizon 2 Forbidden West a má kopec dojmov. Tie si môžete pozrieť vo videu dole, alebo vypočuť v ich podcast Beyond.

Kedysi sa udelovalo zopár ocenení hra roka a táto cena mala svoju váhu. Dnes je túto cenu udeľuje každý väčší či menší web a každý influencer s dosahom na pár ľudí. Je ich toľko, že existuje web Gameawards, ktorý zbiera dáta z jednotlivých game awards. Ach jaj. Každopádne najoceňovanejšími hrami roka, zatiľ, sú

 1. It Takes Two – 55  – (magazíny 44, výber čitateľov 11)
 2. Resident Evil Village – 44  (24, 20)
 3. Forza Horizon 5 – 28   (17, 11)
 4. Deathloop – 27  (25, 2)
 5. Metroid Dread – 24  (23, 1)
 6. Halo Infinite – 22  (17, 5)
 7. Ratchet & Clank: Rift Apart – 15 (14,1)
 8. Returnal – 15 (14, 1)
 9. Psychonauts 2 – 11
 10. Guardians of the Galaxy – 9

Prvým eventom každý rok je CES (Consumer Electronic Show). Sony ju vzala útokom a oznámila PS VR 2. BAM!!! Je lan začiatok januára a už je tu prvá veľká správa. Hneď na začiatok, nevieme ako vyzerá, koľko stojí ani dátum vydania. Vieme ale že druhá generácia virtuálnej reality odstráni množstvo bariér, ktoré mala tá prvá. Poďme na to:

 • PS VR 2 sa bude k PS5 pripájať jedným káblom
 • nové ovládače k PS VR 2 sa volajú Sense, sú 2 – pravý a ľavý a budú mať aj haptickú odozvu (haptic feedback) aj adaptívne spúšte (adaptive triggers)
 • snímanie ovládačov je priamo na helme – žiadna kamera pripojená k PS5 a môžete sa ľubovolne otáčať
 • headset sleduje kam sa pozeráte (eye tracking) a upravuje tak grafiku
 • hedaset má zabudovanú haptickú odozvu, bude jemne ibrovať napríklad cez intenzívne scény, aby navodil zrýchlený pulz hlavného hrdinu a podobne
 • displaye budú OLED a ponúknu spolu 4K, teda 2000×2040 na každé oko, HDR, 110 stupňový uhol pohľadu (field of view) a 90 až 120 hertzový refresh rate. Vďaka tomu, ak vám z PS VR 1 bolo zle, z dvojky vám možno nebude
 • zabudovaný mikrofón a jack na slúchadlá
 • (pravdepodobne) prvým (launch) titulom na PS VR 2 bude spin-off Horizonu s podtitulom Call of the Mountain na ktorom pracuje Guerilla Games v spolupráci s čerstvou akvizíciou Firesprite. Daľšou oznámenou hrou je simulátor ping-pongu, ktorý ja ns PC VR už dávno vonku, No Move ovláadače neboli dostatočne presné pre túto hru. So Sense ovládačmi sa to ale zmení.

Babylon Fall v čerstvom trailery.

E3 sa aj tento rok bude konať výhradne online. Šepká sa, že tesne pred touto E3 bude predstavený Star Wars Jedi Fallen Order 2. Medzičasom je to oficiálne. Electronic Arts oznámila, že v Respwne pracuju ná troch hrách zo sveta Star Wars. Pôjde o pokračovanie Fallen Order, ťahovú stratégiu od autorov XCOMu a Civilizácie a nejaká FPS.

Začiatok roka bude ako vždy venovaným rebríčkom najlepších hier podľa každého. Sector zoradil svoju TOP 20 minulého roka. Najlepsia je podľa nich Forza Horizon 5 a top 5 dopĺňajú RE Village, It Takes Two, Halo Infinite a Deathloop.

Interné hodnotenia úspechu hier je téma sama o sebe. Komplikované, spletité a neprehľadné schémy hodnotenia sú väčšinou uzavreté tým, že najdôležitejšie je, koľko kusov tvojej hry sa predá. Sony sa nedávno pochválila, že Ghost Of Tsushima predal viac ako 8 miliónov kusov a považuje hru za veľký úspech. Na tento Tweet reagoval bývalý riaditeľ Bend Studio Jeff Ross a posťažoval sa, že keď odchádzal zo štúdia, hra mala predaných viac ako 8 miliónov kusov a to ešte predala ďalší milión na Steame – no predsa sa Sony hrou nechváli tak ako GoT a dokonca zamietla dvojku. Ja osobne so Days Gone hral a veľmi sa mi páčil, za mňa to bola vynikajúca hra. To sa museli Sony s Rossom rozísť veľmi v zlom, keď ani po viac ako 8M predaných kusov mu hru nechvália a už vôbec nie tak, ako GoT. Jaj a GoT dostane aj hraný film.

Harry Potter Hogwarts Legacy je vraj hotové. Ide len o rumor, vraj hru uvidíme vo februárovom State Of Play.

Sony, rovnako ako Microsoft, nestíhajú saturovať dopyt po konzolách, aj preto je Switch najpredávanejšou konzolou minulého roka – jeho starší harware nie je nedostatkový a tak sa vyrába jedna radosť. To isté platí aj pre Playstation 4, ktoré sa bude vyrábať ešte ďalší rok. Výroba PS4 sa (vraj) mala skončiť koncom (minulého) roka no nestane sa tak. Správa je to vlastne výborná, hlavne pre gamerov, keďže aj Gran Turismo 7 aj God Of War Ragnarok vyjdú aj na PS4.

God Of War vyšiel na PC. Ako sa port vydaril? Podľa recenzií na výbornú. Na metacritc.com má priemer neuveriteľných 93/100 a v receniách ho chvália aj lokálne weby ako Sector.sk (9/10) a Zing.cz (9/10). Poorovnávačka samozrejme nechýba. Na porte pracovali 2 roky a hrá ho viac ľudí ako Horizon po launchi.

Ďalšia hra z vynikajúcej série Twisted Metal ešte ani nebola oznámená, no už sa dejú všelijaké veci okolo. Hru Sony odobrala Luid Games, autorom Destruction All Stars ktoré sa moc nevydarilo a posunula ju čerstvej akvizícii Firesprite. Mimochodom, game directorom vo Firesprite je Matt Southern, ktorý pracoval na niekoľkých Motorstorm hrách a vraj bude pracovať práve na pokračovaní Twisted Metal. Nič z toho nie je oficiálne samozrejme, štúdio vraj už naberá nových ľudí.

Ďalších Settlerov už hrajú weby po celom svete v preview verzii. Dojmy si prečítajte na Sectore, na Vortexe si pozrite hodinu hrania.

Návrat legendy Company of Heroes s číslovkou 3 predstavuje, ako sa dá rozstrielať budova v pre-alpha destruction teste.

Rebríčky sú zábava. Hlavne tie lokálne. Sector.sk spísal hry roka podľa hlasovaní hráčov na Sectore od roku 2000. Pripomeňte si zlaté časy ako napríklad rok 2000, kedy hru roka dostalo Diablo II, alebo 2003 kde sa najviac páčilo NFS Underground alebo 2011 s Battlefieldom 3.

Aj vy máte pocit, že NFT tečie z každého kohútika. Okrem toho že NFT schémy zvažujú giganti ako Ubisoft, Square Enix a ďalší, Konami vydražilo niekoľko NFTéčiek (čítaj JPEGov), pričom ten najdrahší, čo bol JPEG s mapou prvej Castlevanie stál 26 538$. Spolu Konami zarobilo viac ako 160k na tejto NFT aukcii. Čo je NFT? Moja interpretácia : NFT je token (po slovensky žetón), v ktorom je zapísaný autor a majiteľ (a všetci predchádzajúci majitelia) nejakého digitálneho obsahu. Môže to byť obrázok, audio file, hudba, čokoľvek čo nevieš uchopiť ale vieš si pozrieť na kompe. NFT tak umožňuje vlastniť konkrétny obrázok. To neznamená, že si ho nevygooglite za 0,0014 sekundy, ale to sú kópie. TEN originál vlastní majiteľ NFT tokenu knemu. Tak snáď to chápem správne.

Monster Hunter Rise vyšiel na PC a aj keď nemal taký launch ako MH World, stále dosiahol na veľmi slušné čísla, okolo 110 000 hráčov v špičke (MHW mal 334 000).

Na PS Store sa objavili hry z Playstation 3 s cenovkou prebratou z Playstation Now. Menawhile, Sony stiahla kartičky na predplatné PS Now. Toto všetko naznačuje, že Spartacus (odpoveď Sony na Xbox Game Pass) sa blíži spolu so spätnou kompatibilitou.

Microsoft kúpil Bethesdu za 7 miliárd, pred pár týždňami ho prekonal Take Two, ktorý kúpil Zyngu za 13 miliárd dolárov no a teraz, Microsoft kúpil Blizzard Activision za necelých 70 miliárd dolárov. Microsoftu tak patria značky ako Starcraft, Warcraft, Diablo, Overwatch a množstvo, MNOŽSTVO ďalších. Aká to je správa ešte nevieme (IMHO nič moc). Akvizíciu ešte musí posvätiť protimonopolný úrad a dokončená nebude skôr ako v roku 2023. MSko si znásobilo počet zamestnancov aj štúdií a teraz stojí pred veľkou manžérskou výzvou. Integrovať také množstvo štúdií a zamestnancov nie je ľahká úloha. Každopádne je asi jasné, že som sa práve dohral množstvo hier v budúcnosti, keď mám doma Playstation. Hier, ktoré podobne ako Fallout alebo TES pri Bethesde, si nezahrám, lebo niekto kúpil celý vydavateľsko-developerský dom. A možno sa mýlim. MSko sa schováva za to, že jej konkurentom nie je Sony, ale Google, Apple a podobný giganti. Až na to, že títo konkurenti toho moc s hrami namajú spoločné.

Reakcia na akvizíciu na akciovom trhu na seba nenechala dlho čakať. Akcie Sony išli najskôr o 7% dole a nakoniec klesli o 13% a sú na najnižšej hodnote od októbra 2021. Pekne si akvizící pokecal Ondro s Dávidom v smečkárskom Kliku. Reakci Sony trvala dva dni a zatiaľ alibisticky vlažná : „Očakávame, že Microsoft zaistí splnenie všetkých zmlúv a bude naďalej zaisťovať, aby hry Activisionu zostali multiplatformové.“a

Sony vypustila zoznam najočakávanejších hier na Playstation (exkluzivít aj nie exkluzivít) na tento rok. Zing.cz celý zoznam aj s trailermi a drobným pokecom dal pekne dokopy.

V eŠporte sa tiež dejú veci. MSko kúpou Activision/Blizzard dosatne MLG (Major League Gaming) a teraz Saudi kúpili ESL (Intel Extreme Masters a Dreamhack) za miliardu dolárov.

Nová reklama Sony na Playstation, kvôli ktorej narobilo marketingové oddelenie fukot na internete, lebo ju teasovali na Twittri číslami 3 2 1 a všetci si mysleli že sa blíži Spratacus so spätnou kompatibilitou, je vonku a je … japonská. Dôležitý je hlavný hrdina reklamy, lebo je to v japonsku spevácka megahviezda.

Ak ste nehrali ani jedno demo Stranger Of Paradise Final Fantasy Origins vedzte, že je to fantastický mix FFka a Dark Souls. Vrele odporúčam. Navnaďte sa čerstvými trailermi. Hra vychádza 18/3.

Gran Turismo 7 vychádza 4/3 takže ďalšie trailery sú úplne na mieste. Njoy.

Recenzie nášho Sectorunájdete aj na Metacritic a budú započítané do vyhodnocovania recenzií na tejto platforme. Congrats všetkým 🙂

Ak si chcete zahrať niečo v Unreal Engine 5 a Matrix vás úplne nezaujal, môžete sa preletieť s drobným hmyzom po talinskom malom trhovisku. Je to prekrásne a je to len na Steame.

Slovanskú survival stratégiu GORD vydá Team17. Ak ste o hre ešte nepočuli vedzte, že svet, to čo v ňom hrozí a čo v ňom budete robiť vyzerá chytlavo a zábavne.

Komentáre