Komixológia okom laika I.

Už dlhšiu dobu som chcel začať nejaký zmysluplný seriál. Seriál o niečom čo ma baví a na čo (ne)mám čas. A tak som si vybral moju takú novšiu záľubu a to sú komixy a ich svet. Chcete vidieť čo ma k tomu donútilo? Čítajte preto ďalej…

 

 

Ako som sa k tomu dostal?

Nechcem kecať a písať o veľa veciach, po prvé nemám na zbytočné kecanie čas a ani mi to akosi nejde. Celkovo vzato to ani nerád robím. A rád by som vopred upozornil: “ S komixovým svetom, som začal „vážnejšie“ iba nedávno a preto prosím nerdov, geekov a iné anglické výrazy, nech mi prosím prepáčia, ak sa sem-tam vyjadrím zle, ak napíšem číslo ich obľúbeného vesmíru zle, alebo ak skomolím niekoho príbeh. Pokiaľ sa Vám tieto slová nepáčia, nečítajte to ďalej a radšej bežte niekam na 9gag. “ O:-)

Kde som sa vlastne ku komixom dostal? Bolo to prvý krát (ak nepočítam Mickey Mouse a Káčera Donalda v detstve) asi v roku 1996 keď som si v obchode s novinami (V tej dobe boli PNSky dnešný internet 🙂 ) kúpil komixový časopis. Ani za nič si teraz neviem spomenúť na názov, ale viem, že obsahoval komixy Sudca Dred a Flesh. Potom tam bol komix o nejakom chlapcovi, ktorému sa diali divné veci. Ostatné si nepamätám. A! Áno, ešte, komixový časopis bol celý čierno-biely. Takže mne, ako 8 ročnému faganovi, prišlo super, si svojích hrdinov vyfarbovať.

Keďže mi strýko „gúgl“ pomohol nájsť názov môjho „detského“ časopisu, rád sa s Vami o to podelím. Časopis sa volal Komix Mix. Dokonca som našiel na internete aj recenziu na tento časopis, ak Vás to zaujíma, kliknite SEM. Časopis teda obsahoval komixy Sudca Dred (a dovolím si citovať „Najtvrdší spomedzi mužov spravodlivosti“), Flesh (ďalší klon Jurského parku), Letné kúzlo (To je o tom chlapcovi) a na koniec komix Nemesis (hlavnou hrdinkou bola žena, ale viacej si skutočne nepamätám).

Po tomto časopise, ktorý pravdepodobne skončil tak rýchlo ako začal (časopisy to majú hold ťažké) som sa akosi komixom prestal venovať. Aj keď od roku 1991 na Slovensku vychádzali iné časopisy od Semic-Slovartu (napríklad Spider-Man), alebo nesmiem zabudnúť na „socialsitický komix“ Rýchle Šípy (a tích komixov bolo ďaleko viacej), nevenoval som im žiadnu pozornosť. Moja záľuba ku komixom nastala až vtedy, keď som pred pár mesiacmi bol v Paríži a narazil som na úžasný obchod Album. Album je vo Francúzsku niečo asi ako u nás Brloh. Len s oveľa priaznivejšími cenami (ja viem je to kruté a ospravedlňujem sa, ale je to realita). Pokiaľ sa do Paríža niekedy chystáte a budete chcieť navštíviť tento „chrám“ tak je to na ulici „67 bd Saint Germain“. Alebo si proste len kliknite SEM, a nájdete si to.

Tu som si nakúpili svoje prvé komixy od Marvela a pár neznámych (samozrejme všetky v angličtine a niektoré boli ORIGINÁL výtlačky z rokov 1989 (napríklad Thor, či Iron man). V ďalších dieloch skúsim vložiť do článku, nejaké tie fotky týchto „zošitkov“. Dokonca sa mi podaril kúpiť komix s certifikátom, ktorý tvrdil, že ide o prvý výtlačok, z limitovanej série, aj keď si osobne myslím, že ten komix to ďaleko nedotiahne.

 

Svet Marvela (či Marvelu?)

V podstate, v dnešnej dobe, ak chcete čítať nejaký zmysluplný komix a zmysluplný svet, tak si môžete vybrať z dvoch svetov. Svetu od Marvel a svetu od DC. Dúfam, že sa v tejto časti na mňa nikto neurazí, ale komixy o Narutovi, Bleach, Pokémonoch a podobných dementných svetov, ma skutočne nebavia. A to som nespomenul ešte fenomén My Little Pony, kde asi ešte nie som zrelý, aby som to pochopil. Na margo MLP sa musím na chvíľku zastaviť a zamyslieť sa nad tým, prečo viac ako 20 ročný ľudia čítajú, pozerajú, alebo neviem čo všetko robia s My Little Pony. Je to nejaký istý druh, pardón za nerdský výraz „Trollovania“, alebo to skutočne myslia vážne? Je to vážne naozaj nutné aby sa dospelý muž obliekol ako poník? 🙂 . Ale vráťme sa prosím späť k Marvelu a DC. Mne osobne je bližší svet Marvelu, nakoľko DC svet mi príde viac ako detektívka, než ako SCI-FI. A možno to je aj kvôli tomu, že DC sa odohráva vo vymyslených mestách, na rozdiel od Marvelu. Marvelský hrdinovia teda pôsobia v mestách „akože“ nášho sveta. Je to aj hlavne kvôli tomu, aby ich svet bol tomu, kto si komix číta, bližší.

V Marvel svete sa teda daný hrdinovia môžu stretávať, bojovať proti sebe, spolupracovať, alebo prežívať nejakú tú romancu. No a ako tak, čas plynie, plynie čas aj v komixoch, čo je dosť problém. Zoberte si to tak, že Vaši obľúbený hrdinovia nemôžu zostárnuť, ako by to vyzeralo, taký Peter Parker o paličke, alebo z IronMana by bol RustMan. Toto je v poslednej dobe aj pre samotných tvoriteľov komixov dosť problém, aj keď taký tvorcovia seriálu Simpsonovci sa s tým nekašlú a taká Meggi, je batoľa už dobrých pár rokov, alebo tvorcovia South Parku, nechali chlapcov byť štvrtákmi pekne dlho. Preto sa autori komixov snažia, ako keby stláčať obdobia, či niektoré postavy svoje obdobie stárnutia prežili proste inak.

Tieto všetky deje, ktoré poznáme či už v poslednej dobe komerčne z kín (Kapitán Amerika, Iron man, Hulk … ) sa odohrávajú vo vesmíre 616. Teda ako keby v dimenzií. Viem je to komplikované už teraz, aká dimenzia, aký vesmír?  O multiuniverze som si čítal nejaké články od Transcom x (odkiaľ som aj čerpal nejaké informácie  a odporúčam pogúgliť na internete po tomto pojme) a verte či nie, je to komplikované. Jeden vesmír tam, druhý tam, človeka by z toho začala bolieť hlava. V priamej podstate, ak to na Vás niekto takto vyhŕkne, tak nechápete nič čo sa deje a preto, stačí prečítať raz a keď začnete čítať jednotlivé komixy, tak si to pomaly začnete uvedomovať. Neviem, či sledujete seriál Fringe (po Česky Hranice nemožnýho), ale tu je celkom tiež pekne vysvetlený pojem paralelný vesmír a preto ak máte problém s pochopením tohto pojmu, odporúčam tento seriál od druhej série si pozrieť. Ale ako pikošku poviem, že najbizardnejší vesmír, je asi vesmír 2149, kde sú všetci hrdinovia zmenený na zombiekov. Divné však? A to ani nechcem začínať s vesmírmi, ktoré sú kreslené v manga štýloch.

A na koniec všetkých týchto vesmírov existuje OMNIUNIVERZUM, ktoré zahŕňa multiuniverzum všetkých všemožných komixových svetov. Tak, teraz je to už len divné!

A na asi už skutočný koniec dnešného dielu by som chcel dať kvízovú otázku. Čo je za vesmír v následujúcom obrázku a ako to v ňom funguje? Píšte do komentárov tu, alebo na facebooku. Ten kto správne odpovie, dostane u mňa bod navyše.

 

Komentáre