Velox Fama

The Last Of Us Part 2 doteraz zozbierala 151 Game Of The Year ocenení (z toho 42 hlasovaní od gamerov). Hades ich má 36 (z toho 2 od gamerov) a Ghost Of Tsushima ich má 24 (z toho 5 od gamerov). Gratulujeme. TLoU 2 môžeme teda prehlásiť za hru roka. Kontroverzné ale tak to má byť.

Milé gesto od Sony. V januárovej PS+ nádielke dosatnú hráči na PS5 open-sea RPG v ktorom hráte za žraloka Maneater a na PS4 Greedfall a Shadow Of Tomb Raider. Pekná nádielka no tam sa príbeh len začína. Sony totiž vráti peniaze všetkým, ktorý si Maneater kúpili v nedávnej minulosti, aby neboli nešťastný, že si kúpili niečo, čo bude onedlho zadarmo. Pekné gesto od Sony je u nich bezprecedentné. Či sa bude opakovať sa uvidí.

STALKER 2 v čerstvom atmosférickom trailery. Hra má vyjsť tento rok na XBox a PC a v Game Passe.

5 minút gameplayu Hitman 3 z Dubaja. Njoy.

V Unreal Engine nás čaká pekná nádielka hier tento aj nasedujúce roky. Zostrih týchto hier si užite vo videu nižšie.

Aby ste si vedeli pripraviť peňaženky a naplánovať dovolenky, všetky najväčšie pecky roka 2021 pekne spísal Sector.sk do prehľadného zoznamu.

Dôležité číslo. Za minulý rok, teda 2020, hry zarobili viac peňazí ako šport a filmy dohromady. Takže keď vám nabudúce bude niekto argumentovať, že hry sú blbosť, máte dosť silný argument, že nie sú a že sa v nich točí veľa, veľa peňazí.

Na Steame padol ďalší rekord naraz prihlásených ľudí. 25 400 000 ľudí v jednom momente. Wow.

Sony oficiálne prestáva vyrábať nasledujúce modely PS4 :

・PS4 500GB Glacier White 
・PS4 1TB Jet Black 
・PS4 1TB Glacier White
・PS4 2TB Jet Black 
・PS4 Pro 1TB Glacier White

Vo výrobe tak ostáva len Playstation 4 Jet Black 500 GB. Zvyšné verzie konzoly končia, keďže cena PS4 Pro je na úrovni bezdiskovej PS5.

Po 23 rokoch vychádza Playstation 1 hra Magic Castle, ktorá keby vyšla pred 23 rokmi, určite by slávila úspech. Hra funguje na PS1 a cez emulátory. Takže vďaka a škoda.

Cyberpunk 2077 prišiel ako tsunami a zdá sa, že už je pomaly aj na odchode. Aj keď je stále najpredávanejší na Steame a drží rekord najviac súčasne hrajúcich hráčov v deň vydania na Steame (viac ako 1 milión), po 26 dňoch už CP2077 hralo o 80% menej ľudí – niečo okolo 165k. Old-gen konzolová verzia je vraj nehrateľná a majitelia tejto verzie hry sú nahnevaný a cítia sa podvedený. Preto sám Marcin Iwinski natočil video, v ktorom sa ospravedlňuje, pomenúva problémy a vysvetluje čo bude ďalej.

Šepkalo sa o ňom minulý rok a začína sa šepkať ešte viac. Vyzerá to tak že Nintendo kutí „Pro“ verziu Switchu. Tá má podľa insidera vraj podporovať 4K (nie na hranie, len na video, filmy a obázky) a má mať OLED display. Ninentendo si stráži toto tajomstvo a k ničomu sa nevyjadruje ale v zdrojovom kóde často spomínaná „Aula“ (pravdepodobne pracovný názov) sa asi tento rok stane realitou.

Ak ste štastným a hrdým majiteľom Switchu, určite by ste si nemali nechať uniknúť Monster Hunter Rise. Nech sa páči, 20 minút len o tejto pecke na Switch. Demo si už môžete stiahnuť.

Zing.cz pekne spísal trendy a dôležité čísla v hernom roku 2020. Čo bolo, kto bol, kde bol a koľko kto zarobil ale aj čo bude sa dozviete v must read článku na ich webe.

Sony oficiálne končí s Killzone sériou. Táto FPS od holandského Sony štúdia Guerilla Games sprevádza Playstation od PS2. Pod touto značkou vyšlo 6 hier, 4 na Playstation 2,3 a 4, jeden Killzone na PSP a jeden na PS Vita. Killzone bol v minulosti grafickym benchmarkom PS2 a PS3. Takže ďakujeme a zbohom Hellghasti.

Returnal, PS5 exkluzivita od Housemarque (fínske štúdio, autori Resogun) začína masírovať, pretože hra vychádza už v marci. Takže chop chop jak sa hovorí. Nech sa páči 3 dev-diaries pomenované HouseCast, kde uvidíte aj nové gameplay zábery a ďalšie videá nižšie.

Užívatelia Metacritic vybrali hru roka. A je to The last Of Us Part 2. Poradie top 15 je nižšie. Uvedené body sa počítali nasledovne : ak si niekto dal hru na vo svojom profile na prvé miesto osobného rebríčka hier, hra dostala 5 bodov, za druhé miesto 4 body etc.

 1. The Last of Us Part 2 – 10,194
 2. Ghost of Tsushima – 2,079
 3. Cyberpunk 2077 – 1,691
 4. Hades – 1,510
 5. Doom Eternal – 1,062
 6. Final Fantasy VII Remake – 1,044
 7. Demon’s Souls – 818
 8. Animal Crossing: New Horizons – 701
 9. Ori and the Will of the Wisps – 694
 10. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – 615
 11. Assassin’s Creed Valhalla – 596
 12. Half-Life Alyx – 584
 13. Persona 5 Royal – 487
 14. Resident Evil 3 – 463
 15. Nioh 2 – 354

Padol ďalší rekord. Tentokrát v množstve ľudí súčasne sledujúcich jeden stream. Pokoril ho španielsky streamer TheGrefg, ktorému sa podarilo dostať na svoj stream neuveriteľných 2 400 000 ľudí. Naraz. To je veľké publikum, veľmi veľké. Congrats.

Sony na CES malinkými písmenkami na pár sekúnd vo videu načrtlo release okná (alebo konkrétny dátum) ich nadchádzajúcich titulov :

 • Returnal – 03/19/21
 • Pragmata – 2023 
 • Solar Ash – June 2021
 • Kena: Bridge of Spirits – March 2021
 • Stray & GhostWire: Tokyo – October 2021
 • Little Devil Inside – July 2021
 • Project Athia – January 2022
 • Hitman 3 – January 2021
 • Horizon: Forbidden West – 2021

Bethesda teasuje novú Indiana Jones hru. Vraj sa pozrieme do Mussoliniho talianska v roku 1937, práve keď sa prikláňa k Hitlerovi tesne pred 2. sveteovou vojnou a konkrétne vraj do Vatikánu. Samozrejme, s istotou môžeme počítať s tým, že hra vyjde na PC a Xbox. Čo bude s Playstation sa uvidí.

Ubisof pracuje na open-world Star Wars hre !!! Pomerne šokujúci reveal. Hra pobeží na Snowdrop engine. Dá sa teda povedať, že deal-u s EA na Star Wars hry skončila jeho exkluzivita a Lucas

Na playstation blogu si pozrite 3 rebríčky najsťahovanejších hier z PS store za rok 2020. Rebríčky sú rozdelené na PS5 hry, PS4 hry, PS VR hry a Free2play na PS5 a PS4 plus, všetky sú rozdelené na US+Canada a Európu. Prezradím že na PS5 sa najviac sťahoval v US aj EU CoD Black Ops Cold War, potom Miles Morales a Valhalla. PS VR vedie Beat Saber. Komplet zoznamy nájdete na Playstation blogu.

Hogwarts Legacy bolo práve odložené na 2022. Neva, stojí za to počkať si.

Steam v roku 2020 v číslach :

Od druhého Assassins Creed je tu s nami a konečne sa ultra fanúšikom podarilo ju rozlúštiť. Reč prastarej civilizácie Isu, ktorá tu bola pred nami, sa postupne skladaním prekladov z rôznych hier podarilo rozlúštiť vďaka AC Valhalla. 28 minútové video vám to celé vysvetlí.

Komentáre