Velox Fama

Prechádzajúci týždeň bol silný. E3 bola tento rok chaotická, rozťahaná a jeden sa v nej poľahky stratí ako ja. Teraz, týždeň po, sa všetko ukludňuje a doznievaju posledné echá z akcie. Ako napríklad zoznam najsledovanejších trailerov, ktorý vedie Elden Ring, alebo ďalšie štatistiky.

 1. Elden Ring – 10,2 milionu shlédnutí
 2. Battlefield 2042 – 9,6
 3. Avatar Frontiers of Pandora – 7,7
 4. Starfield – 7,7
 5. Zelda BOTW pokračování – 6,4
 6. STALKER 2 – 4,8
 7. Riders Republic – 4,6
 8. Forza Horizon 5 – 4,2

Pokiaľ vlastníte Metro Exodus na PS4/XBO a vlastníte aj next-gen, určite si ho skúste pustit. Na next-gene dostala hra nadupaný update a čaká na nás 60fps v 1600-1800p s plným ray-tracingom (aj keď menej kvalitným ako na PC). Samozrejme porovnávačka nesmie chýbať.

Ak máte cestu do ČR, zastavte sa v Havlíčkově Brodě. V Havlíčkovoom dome sa koná výstava artov z hry Creaks od Amanity. Máte čas až do 13/8.

Sociálne siete dávajú celkom presný obraz o nálade spotrebiteľov, hlavne ak sa bavíme o hrách. Preto rebríček spoločností, o ktorých sa najviac rozprávalo počas E3 dáva zmysel. Samozrejme, že ho vedie Microsoft, druhé je Nintendo, potom Ubisoft, Devolver a Square Enix. Z hier sa najviac rozpávalo o Among Us, Stranger Of paradise Final Fantasy Origin a Battlefield 2042.

Dungeons And Dragons Dark Alliance sa moc nevydarila. Zobrať overený diablo-like princíp a osadiť ho do D&D lore nie je zaručený recept na úspech.

Abandoned bude horror časovo exkluzívny na PS5 (potom príde aj na PC). Hru od začiatku sprevádzajú konšpirácie, že ide o Kojimov tajný projekt na pokračovanie Silent Hillu aaaaale nie je tomu tak. Hra nemá nič s Konami ani Kojimom.

Keď už sme pri Kojimovi, ten vraj podpísal zmluvu s Microsoftom a spraví pre nich epizodický horror eklzuívne pre xCloud.

Cyberpunk 2077 sa vrátil na Playstation Store a teda aj na PS4. A podľa Digital Foundry sa nemusel obťažovať s návratom. Hra síce beží lepšie ako pri launchi ale stále by som ju na pôvodnej PS4 nehral.

Sony bola opäť na nákupoch a priniesla si Housemarque – autorov úspešného Returnal na PS5. Rodina Sony štúdií sa tak opäť rozrástla aj keď zároveň o jedného člena prišla. Sony Studio Japan oficiálne zaniklo a už sa neuvádza medzi Plystation Studios.

Sony pri PS5 prechádza z remastrov na Directors Cuty, či? Ghost Of Tsushima dostane Director’s Cut na PS5 (aj PS4) s novým ostrovom Iki a na PS5 s haptic feedbackom a 4K/60fps módom. Špica. Až na tú cenu. Na PS4 bude upgrade na Director’s Cut verziu stáť 20$, na PS5 bude upgrade PS4 verzie na PS5 Director’s Cut stáť 30$ (20€ za nový obsah a 10$ za PS5 upgrade). Diskový Director’s Cut na PS5 vyjde na 70€. Takže šup na bazár kúpiť za pár drobných, doplatiť za Director’s Cut. Čekujte trailer.

Remaster všetkých pixelových Final Fantasy (I až VI) vyjde 28/7 na Steame a bude stáť 75€.

Loviť beštie z Witchera po našom meste v mobilnej hre Witcher Monster Slayer budeme od 21/7.

Quantic Dream všetci dobre poznáme. Autori legendárneho Fahrenheita, Heavy Rainu, Beyond Two Souls alebo Detroit Become Human z Francúzska vedia ako kvalitne urobiť motion capture scénu. Nie je preto prekvapením, že jesenná kolekcia 2021 Balenciagy sprevádza CGI video práve od nich. Renderovali to pre nich v The moving Picture Company v Londýne a hudbu robil Nima Fakhara, ktorý robil aj hudbu do Detriotu.

Hot Wheels arkádový racing Unleashed sa predvádza v ďalšej gameplay ukážke.

Nintendo ohlásilo nový Switch. Teda „nový“, nie je nový ale s väčším OLED displayom. Volať sa bude jednoducho Nintendo Switch OLED model. Display bude mať 7″, dostane lepšie audio, LAN port v docku a 64GB interný disk. Na trh sa dostane 8/10 za 350$. Rozlíšenie diplaya (1280×720) aj v docku (max 1080p) zostáva bez zmeny, toto nie je rumorovaný 4K Switch.

Steampunkové roboty z obdobia Francúzskej revolúcie a Ludvíka XIV Steelrising konečne ukázali gameplay. Krátky, ani nie minútový trailer je lepší ako nič a vyzerá to na souls-like gameplay, no musíme si počkať na viac.

Jason Schreier (ex-Kotaku) z Bloombergu „odhalil“, že Ubisoft pracuje na live service Assassin’s Creed hre. Cieľom je napodobniť GTA V alebo Fortnite model. Údajne sa pozrieme do všetkých historických období, v ktorých sa odohrávali predošlé hry. Volať by sa mala Assassin’s Creed Infinity.

SGDA aj tento rok vydala peknú inofgrafiku o stave herného priemyslu na Slovensku. S kľudom je možné vyhlásiť, že sa mu darí a predikcie sú pozitívne. Infografiky aj s krátkym pokecom si pozrite v článku na Sectore alebo priamo na webe SGDA.

Kojimou Directors Cut Death Stranding príde 24/9. Upgrade bude stáť 10€ a na PS5 tak dostanete 60fps alebo 4K mód, rôzne novinky do hry ako nové zbrane, nové vozidlá, nové vybavenie, nové misie aj oblasti na preskúmavanie.

To najdôležitejšie z nedávneho State Of Play: Nebola reč o Kratosovom Ragnaroku ani o PS VR 2. Zato sme videli poriadny gameplay Dethloop-u. Kung-fu mlátička SIFU s hrdinom starnúcim s každou smrťou sa tiež pekne predviedla.

Sector ponúka k tej písanej aj videorecenziu BioMutanta.

Stratégia Company Of Heroes pokračuje čerstvo oznámeným tretím dielom. Tentokrát budeme likvidovať náckov v Taliansku.

Na záver, rumorované zariadenie od Valve sa volá Steam Deck a je to Switch od Steamu, ktorý vám dovolí nakupovať hry na Steame. Stáť bude 400$ a zahráte si na ňom najnovšie AAA hry a to celé v malom prenosnom balení. Dokonca si môžete kúpiť k nemu dock, aby sa dal zapojiť k TV/monitoru. Dock sa samozrejme predáva samostatne. Technické špecifikácie nižšie:

 • CPU: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (up to 448 GFlops FP32)
 • GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (up to 1.6 TFlops FP32)
 • 16 GB LPDDR5 RAM (5500 MT/s)
 • 1280 x 800px (16:10 aspect ratio)
 • 7″ optically bonded LCD
 • Bluetooth 5.0 (support for controllers, accessories and audio)
 • Wi-FiDual-band Wi-Fi radio, 2.4GHz and 5GHz, 2 x 2 MIMO, IEEE 802.11a/b/g/n/ac

Komentáre