E3 2013 : Sony to zabilo

Spal som, ale len do 2:30. Potom som vstal … a čakal, lebo na gamespote písali, že press-con bude o 2:30. Nakoniec mal začať o 3:00, nakoniec ešte meškali 15 minút. Ale potom … sa to rozpútalo. Bez ďalšieho naťahovania, prejdem rovno k faktom.

Najskôr, tie dobré správY

MS malo press-con o hrách, dobrých hrách. Sony ho malo tiež o hrách, bolo ich ale viac a minimálne rovnako dobrých. Sony oznámilo viac exkluzivít, ako ma XBO launch titulov. Máme sa na čo tešiť. Samozrejme že odhalili ako bude konzola vyzerať a v tlačových správach dodali HW špecifikácie.

Ortieľ nad dizajnom nechám na vás. IMHO je to v pohode. Neodpadol som, ale ani nereagoval ako na nahú katechetku. Čo sa týka HW :

 • hlavným procesorom bude jednočipový procák na mieru s CPU x86-64 AMD Jaguar s ôsmimi jadrami
 • GPU bude mať výkon 1,84 teraflopov a pôjde o Radon novej generácie
 • 8GB DDR5 RAMky
 • 500 GB HDD vymeniteľný za väcší
 • rozmery sú cca Š = 275 , V = 53 a D = 305 mm
 • váha asi 2,8 kg
 • samozrejme BD/DVD read only mechanika
 • 2 x USB 3.0
 • AUX port x 1
 • Ethernet, IEEE 802,11 b/g/n WiFi
 • Bluetooth 2,1
 • pripojenie s TV bude možné len s HDMI
 • Digital Out (Optical) port
 • v balení dostanete PS4, jeden Dualshock 4, slúchadlá, napájací kábel, HDMI kabel a USB kábel

PS4 vyjde ešte tento rok, pravdepodobne pred vianocami (presne ešte nevieme) za príjemných 400E. Po oznámení tohto čísla, bola reakcia publika zrovnateľná s reakciou na prvý Macintosh na Apple evente v 1984. Búrlivé a neustávajúce ovácie. Toto nadšenie Sony potom zabila druhým gólom. ŽIADNA DRM ochrana ani restrikcie bazárového predaja a ŽIADNA nutnosť pripájania k netu. Teda presný opak toho, čo MS posral. Hry, ktoré si kúpite, môžete požičiavať, predávať , použiť ako podpivníky alebo inak s nimi nakladať podľa vlastnej vôle. Tu by sa nadšenie a potlesk dal krájať, bol to epický moment. Dualshock 4 sa samozrejme bude dať dokúpiť spolu s Playstation Camerou, kde každá periféria vás vyjde 60$ teda cca 50E. Začiatkom budúceho roka sa spustia aj cloud služby cez Gaikai, počnúc Amerikou, ktorý umožní hrať PS3 gamezy na PS4. Ak máte cvaknutý PS+, prenesie sa vám samozrejme aj na PS4 a bude platiť pre VŠETKY 3 platformy. Teda jedno PS+ a máte obsah pre PS3, PS4 a PS Vita. Cena PS+ ostáva nezmenená. Ešte pár drobností. PS4 bude region-free. Ak budete vlastniť hru na BD, disk budem musieť byť v mechanike, aby ste sa hru zahrali, aj keď bude nainštalovaná na disku. Inštalácia hier bude bežať na pozadí. Ak si stiahnete hru cez PS Store, prístup k nej budú mať všetky accounty na konzole.

Tá zlá správA

Bez zaplateného PS+ si nezahráte multiplayer. Ouch. Jedna z doteraz najväčších výhod PS3 bola týmto pádom zrušená. Áno, je síce pravda, že je to v rámci PS+, a teda k tomu čo sme doteraz dostávali, pribudne aj možnosť zagambliť si MP, ale u nás na SR naberá táto povinnosť ešte jeden problémový rozmer. Nemáme SK PSN store. Teraz sú možnosti 2. Buď bude čoskoro aj SVK PS Store, alebo si všetci budeme musieť urobiť české (alebo iné) accounty a hrávať na nich. Čo môže byť komplikácia pre niektorých používateľov. Škoda. Ak si nezaplatíte PS+ budete mať stále prístup k trofejám, priateľom, na store, remote play s Vitou, prístup k streamovacím službám aj sledovanie priateľov ako hrajú, ale MP si nezagamblíte.

To najdôležitejšie, hry.

No a teraz tá strašná nádielka. Začnime novinkami. Sony Santa Monica a ReadyAtDawn, ktorí robili GoW Ghost Of Sparta majú novú, exkluzívnu IP. Order 1886 je šmakovo vyzerajúca steampunková akcia s prvkami mytológie, odohrávajúca sa v reálnych lokalitách, ale v alternatívnej minulosti. Oznámený bol exkluzívny reboot Mad Maxa s krátkym trailerom. Ďalej sme videli nové traileri k februárovým hrám inFamous Second Son, Driveclub (launch titul), Killzone Shadow Fall (launch titul) a Knack (launch titul). Nechýbali nové gameplaye z Watch_Dogs, z krásne vyzerajúceho Destiny od Bungie a z Assassin’s Creed 4 Black Flag. Čo sa týka noviniek, pár vecí ma tam zabilo. Tak napríklad toľko očakávané a odkladané a záhadné Final Fantasy versus XIII bolo premenované, na Final Fantasy XV. BOOOM !!! Ďalej, MMO Final Fantasy XIV A Realm Reborn vyjde aj na PS4 a rovnako na PS4 bude aj The Elder Scrolls Online MMO. BOOOM !!! Oznámené bolo aj Kingdom Hearts 3 a Quantic Dream ukázal vtipný kúsok zo svôjho vtipného tech dema nového enginu bežiaceho real-time na PS4. Okrem AAA titulov a noviniek sa dočkáme riadnej lavíny indie titulov a to ako na PS3 tak aj na PS4. Dosť bolo slov, usaďte sa a poteške svoje oči, uši a zmysli plejádou trailerov. Na záver zhrniem Sony E3 press-con ako nabúchanú, IMHO uspokojujúcu a pestrú. Máme sa na čo tešiť a som nadšený, že som ju videl naživo a bol pri tom. Beyond priatelia

Order 1886 (PS4 exkluzivita)

Driveclub (PS4 exkluzivita, launch titul)

inFamous Second Son (PS4 exkluzivita, vychádza začiatkom 2014)

Killzone Shadow Fall (PS4 exkluzivita, launch titul)

Wacth_Dogs PS4 gameplay

Assassin’s Creed 4 Black Flag PS4 gameplay

Destiny od Bungie PS4 gameplay

The Elder Scrolls MMO trailer

Mad Max trailer

Idnie hry ktoré budú debutovať na PS4 :

Transistor

a ďalej

a množstvo ďalších. Komplet zoznam nájdete tu, na EU PS Blogu.

Na záver video o user interface a o tom, čo a ako sa bude dať s PS4.

A keďže tento príchod next-gen detailne sleduje Francis, náš fat-man americký, ktorý reprezentuje normovaného zákazníka, reakcia na obe press-conferencie nenchala na seba dlho čakať.

Beyond priatelia 🙂

Komentáre